Darmowy Kurs CSS

UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                  

Młodzi artyści słowa w Piekoszowie, czyli jak obchodziliśmy święto naszej szkoły...

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

Gminny Konkurs Poezji i Recytacji im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie jest jedną z najstarszych inicjatyw w naszej szkole, bowiem po raz pierwszy został zorganizowany… 32 lata temu. Jego pomysłodawcą i inicjatorem był ówczesny dyrektor placówki, a obecnie nauczyciel w Zespole Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe – p. Mirosław Kowalski, który uważa, że szkoła to najlepsze miejsce do tego, by uczyć wrażliwości na piękno poezji i języka. I tak, od 1991 roku do dziś, wiele pokoleń uczniów podczas konkursów prezentowało utwory Jana Kochanowskiego
i innych polskich poetów.

            Do tej tradycji powróciliśmy po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Zwłaszcza, że okazja była wyjątkowo uroczysta -  w tym roku minęła  35. rocznica nadania naszej szkole imienia Jana z Czarnolasu. Przy wsparciu Dyrekcji naszej placówki – p. Krzysztofa Stępniewskiego  i p. Haliny Brożek – organizacją i przygotowaniem konkursu zajęły się panie polonistki  – p. Agnieszka Ginter-Wijas, p. Monika Kowal, p. Małgorzata Rzepa, p. Alicja Brelska i p. Paulina Podgórska.

Wróciliśmy we wspaniałym stylu! W konkursie uczestniczyło 29 uczniów z pięciu szkół naszej gminy. Przyjechali do nas młodzi recytatorzy z Micigozdu, Rykoszyna, Zajączkowa i Łosienia. Nie zabrakło także dzieci z Piekoszowa.

Uczestników oceniała niezależna komisja:  p. Alicja Trukszyndoktor nauk humanistycznych,  kulturoznawca, etnolog i folklorysta,  p. Inga Pamułapolonista
i redaktor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach
, p. Anna Świercz  – przedstawicielka Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie oraz ksiądz Karol Rasałaznany lokalnej społeczności duchowny, mistrz słowa i wielbiciel poezji. Trzeba przyznać, że jury miało niełatwe zadanie!

Po  długich i burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców -  w dwóch kategoriach:
IV – VI i VII – VIII.

Tak prezentują się wyniki tegorocznej edycji konkursu.

W kategorii  klas IV- VI :

I miejsceNatalia Smolarczyk ze szkoły w Łosieniu,

I miejsce Magdalena Ciszek ze szkoły w Micigoździe,

II miejsce Zofia Ściegienna ze szkoły w Łosieniu,

III miejsce Piotr Ciszek ze szkoły w Micigoździe.

Wyróżnienia otrzymali:

Katarzyna Surma ze szkoły w Brynicy,

Lena Sornat ze szkoły w Zajączkowie.

W kategorii klas VII – VIII :

I miejsce Alicja Dula ze szkoły w Piekoszowie,

II miejsceWeronika Picheta ze szkoły w Piekoszowie,

II miejsce - Nadia Lesiak ze szkoły w Rykoszynie,

III miejsceMaja Sulej ze szkoły w Micigoździe.

W tym roku szczególną popularnością cieszyła się twórczość Wisławy Szymborskiej. Nic dziwnego, bo choć jest oszczędna w środki artystycznego wyrazu, mówi o wartościach ponadczasowych i uniwersalnych.

Uczestnikom konkursu gratulujemy przede wszystkim odwagi, bo wyjść na scenę i w obecności  publiczności głosem interpretować tekst poetycki jest niezmiernie trudno. Sposób, w jaki to zrobiliście, zdradza, kim jesteście.

Nie ma lustra, które by lepiej ukazywało człowieka niż ... słowo.

 Jak dobrze, że tacy jesteście! Zaangażowani, zdeterminowani, wrażliwi na piękno poezji, przyrody i ludzi.

                                                                            oprac. Monika Kowal i Agnieszka Ginter-Wijas

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowieul. Częstochowska 110, 26-065 Piekoszów,
tel.: (41) 306 10 28, e-mail: zpopiekoszow@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.