Darmowy Kurs CSS

UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                  

Gala podsumowująca obchody jubileuszowe

Gala jubileuszowa podsumowująca obchody stulecia szkoły

W 1916r. z inicjatywy sekretarza gminy Ożarowskiego, ks. Teodora Jankowskiego, Wincentego Gogola, Jana Świderskiego i Wincentego Kozy powstała Publiczna Szkoła Powszechna w Piekoszowie. Od tej pory nastąpił rozwój piekoszowskiej oświaty. I chociaż szkoła nieraz znalazła się na historycznym zakręcie, jej znaczenie i prestiż rósł z roku na rok.

I oto w 2016r. szacowna Jubilatka liczyła sobie 100 lat. Aby uczcić te wyjątkowe urodziny już w październiku, podczas uroczystego Ślubowania klas pierwszych, zainaugurowano obchody roku jubileuszowego. Wiele się działo…. Były wystawy i spotkania, wspomnienia i życzenia. Opracowano i wydano album „100 – lecie Szkoły Podstawowej w Piekoszowie”.

Podsumowanie tych obchodów miało miejsce 7 czerwca 2017r. w siedzibie placówki. Uroczystość uświetnili znakomici goście:

Starosta Kielecki – Pan Michała Godowski
Przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego – Pani Anna Król
Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty – Pan Zbigniew Wojciechowski
Starszy Wizytator – Pan Jacek Staromłyński
Sekretarz Gminy Piekoszów – Pani Grażyna Tatar
Przewodniczący Rady Gminy –  Pan Stanisław Kotwica
Skarbnik Gminy Piekoszów –  Pani Grażyna Niechciał
Kierownik Referatu Edukacji – Pan Mirosław Kowalski
Radni Gminy Piekoszów
Sołtysi Gminy Piekoszów
Dyrektor Biblioteki Centrum Kultury – Pan Andrzej Paździerz
Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej – Pani Beata Osmólska – Kaleta
zaproszeni Księża i Siostry
Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół z terenu naszej gminy
Dyrektorzy szkoły, którzy wpisali się w jej historię
emerytowani Nauczyciele i Pracownicy niepedagogiczni (administracji i obsługi)
zaproszeni Nauczyciele
Prezydium Rady Rodziców
przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej
Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej
Grono Pedagogiczne Gimnazjum
Grono Pedagogiczne Przedszkola Samorządowego
zaproszeni Pracownicy administracji i obsługi
Uczniowie
Rodzice

Absolwenci szkoły, którzy swym występem uświetnili uroczystość:

Zespół ludowy - PIEKOSZOWIANIE

Piekoszowska Orkiestra

Absolwenci szkoły – Weronika Lis i Bartłomiej Kasprzyk  

A także:

przedstawicielki Sponsora – firmy Nordkalk, które w imieniu Dyrektora – Pana Jerzego Kwiatka  złożyły szkole gratulacje i życzenia

przedstawiciele mediów - TVP Kielce, Radio Kielce, „Echo Dnia” oraz ITV Piekoszów, BCK Piekoszów i „Głos Piekoszowa”

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w piekoszowskim Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Zygmunta Kwiecińskiego. Podczas nabożeństwa były obecne Poczty Sztandarowe Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, a także piekoszowska orkiestra. Następnie Dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie w asyście Policji i Straży Pożarnej pomaszerowali do szkoły. Tu, w głównym holu odsłonięto tablicę upamiętniającą 100 – lecie szkoły. Dokonali tego – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie – Pani Ewa Wydra, Przedstawiciel organu prowadzącego – Sekretarz Gminy – Pani Grażyna Tatar  oraz Przewodniczący Rady Gminy – Pan Stanisław Kotwica.

Następnie goście i gospodarze udali się do sali gimnastycznej, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Rozpoczęła je Pani  Dyrektor – Ewa Wydra, witając wszystkich przybyłych na tę uroczystość oraz wyrażając swoją radość, że może jako dyrektor uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu, jakim są setne urodziny szkoły. Ciepłe słowa padły z ust Starosty – Pana Michał Godowskiego, Zastępcy Dyrektora Wydziału Organizacji i Kadr Urzędu Wojewódzkiego - Pani Anny Król, Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty – Pan Zbigniewa Wojciechowskiego, Sekretarza Gminy Piekoszów – Pani Grażyny Tatar, Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Stanisława Kotwicy, p.o Dyrektora ZPO w Jaworzni – Pani Małgorzaty Czekaj, przedstawicielki Sponsora – firmy Nordkalk. Wszyscy pogratulowali szkole rozwoju, osiągnięć oraz bogatej historii i tradycji, a także złożyli życzenia Dyrekcji, Pedagogom, Uczniom i Rodzicom.

Kolejnym niezwykłym momentem  był występ chóru Bonus, który zaprezentował premierowe wykonanie pieśni, mającej od tej pory stać się hymnem Szkoły Podstawowej w Piekoszowie. Następnie zaprezentowano historię szkoły, przywołując fotografie sprzed lat. Losy szkoły przedstawiła w zaaranżowanym spotkaniu babcia swoim wnuczkom oraz prowadząca spotkanie. Po tej podróży w przeszłość obecni obejrzeli film prezentujący naszą współczesną szkołę.

Szczególnie wzruszającym momentem było przekazanie Sztandaru Szkoły przez byłych uczniów – absolwentów szkoły – Panią Edytę Buchcic (obecnie Habera), Panią Monikę Snoch (obecnie Majecka) i Pana Tomasza Klimkiewicza, którzy w 1988r. tworzyli pierwszy poczet sztandarowy. Na wielu twarzach pojawiły się łzy…

Nie zapomniano także o dyrektorach i emerytowanych nauczycielach, bo to oni tworzyli historię tej szkoły, to właśnie dzięki ich zaangażowaniu i pracy szkoła dziś znajduje się w tym właśnie miejscu. Dyrektor ZPO – Pani Ewa Wydra oraz Wicedyrektor ds. Szkoły Podstawowej – Pani Barbara Ignasiak wręczyły tym szczególnym gościom pamiątkowe albumy wraz z podziękowaniami, a uczniowie specjalnie dla nich wykonali tańce. Następnie delegacja uczniów wraz z opiekunem udała się na pobliski cmentarz, by tam złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli. Bo pamięć o nich w naszej szkole wciąż trwa…

Na scenie często pojawiał się wesoły duszek szkoły, który zapraszał do wspólnej zabawy wraz z uczniami i absolwentami szkoły. I tak na scenie wystąpił chór Szkoły Podstawowej w Piekoszowie – BONUS, Weronika Lis grająca na skrzypcach, Bartłomiej Kasprzyk wykonujący pieśń Andrea Bocelliego „Vivo per lei” oraz zespół ludowy PIEKOSZOWIANIE.

Kolejną niespodzianką był tort urodzinowy, na którym pojawiła się liczba 100.  Świeczki urodzinowe zdmuchnęli – dyrektor szkoły, przedstawiciel organu prowadzącego oraz społeczności szkolnej. Miejmy nadzieję, że pomyślane wtedy życzenia szybko się spełnią…

Po tej części obchodów goście oglądali wystawy, kroniki szkolne, prace uczniów, wpisywali się do Księgi Pamiątkowej.

Spotkania po latach, wspólne rozmowy, fotografie i … łzy wzruszenia… tak zakończyło się spotkanie w piekoszowskiej szkole. Będziemy je wspominać przez kolejne… sto lat.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność, za to, że mogliśmy wspólnie,  w tak licznym gronie, świętować Jubileusz naszej szkoły.

 

Galeria zdjęć

 

Relacje z uroczystości jubileuszowych Szkoły Podstawowej w Piekoszowie w mediach:

BCK Piekoszów

Radio Kielce

TVP 3 Kielce

CK Info

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowieul. Częstochowska 110, 26-065 Piekoszów,
tel.: (41) 306 10 28, e-mail: zpopiekoszow@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.