BONUS na Konfrontacjach Młodych Chórmistrzów

Powiększ

BONUS na Konfrontacjach Młodych Chórmistrzów

Dnia 7 maja w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego w Kielcach odbyło się Uniwersyteckie Forum Dyrygentów – Konfrontacje Młodych Chórmistrzów. Kierownictwo artystyczne i organizacyjne nad konkursem objęła  – dr hab. Ewa Robak z UJK w Kielcach.

Dziesięciu studentów z takich miast, jak: Rzeszów, Bydgoszcz, Kalisz, Kielce, Poznań, Zielona Góra, Lublin, Katowice pracowało z chórami nad wylosowanym utworem konkursowym, prezentując swój warsztat dyrygencki.

Jury w składzie: przewodnicząca -  prof. dr hab. Urszula Bobryk                     ( Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie ),prof. dr hab. Bernard Mendlik ( Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ),prof.  dr. hab. Janusz Król        ( Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ) obserwowało i oceniało efekty działań młodych dyrygentów. Zespołem warsztatowym w tym dniu były połączone chóry z regionu świętokrzyskiego: chór kameralny „Portamento” Młodzieżowego Domu Kultury w  Starachowicach – kierownictwo Bożena Magdalena Mrózek i chór szkolny BONUS z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie – kierownictwo Maria Wiech.                       

W repertuarze konkursowym znalazło się dziesięć utworów : Chochlik, Pieśń wieczorna, Przylecieli sokołowie, Stanisława Moniuszki, Zabawa na pięciolinii i Pies Grzegorza Miśkiewicza, Muchy samochwały, Dziwna rymowanka Józefa Świdra, Bajki Stefana Świtalskiego, Zginęła nam pastereczka ludowa melodia z kieleckiego, Matulu moja Bronisława Rutkowskiego. Wszystkie utwory wykonywane były a cappella. Zarówno dyrygenci – studenci, jak i zespół wykonawczy mieli bardzo trudne zadanie.

Serdecznie dziękuję chórzystom BONUS-a za cierpliwość i wytrwałą pracę, wspólny czas spędzony na próbach w szkole, umiejętne stosowanie się do wskazówek podczas konkursu, a przede wszystkim za wykazanie się wysokimi umiejętnościami wokalnymi. Świadczyć o tym mogły gromkie brawa jurorów i publiczności po występie, ale przede wszystkim wysoki poziom konfrontacji.

Opiekun chóru – Maria Wiech

Więcej na:

stronie UJK

stronie Radio Kielce

 

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowieul. Częstochowska 110, 26-065 Piekoszów,
tel.: (41) 306 10 28, e-mail: zpopiekoszow@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.