Darmowy Kurs CSS

UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                  

Polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych - pasją

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

Zgodnie z tradycją, po  obchodach Święta Niepodległości -  16 listopada 2023 r.  -
 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach,  zorganizowana została gala podsumowująca zmagania uczniów województwa świętokrzyskiego w XI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.  Po raz trzeci – wraz z moją uczennicą - miałyśmy okazję reprezentować Szkołę Podstawowa w Piekoszowie  w tym wydarzeniu.

Tegoroczne spotkanie miało charakter bardzo uroczysty, a przygotowany został przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki z Kielc. Rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie wysłuchałyśmy zaproszonych gości. Głos zabrali:  p. Zdzisława Wielguszewska – dyrektor Wydziału Organizacji i Rozwoju Edukacji w Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty, p. Renata Bilska – wicedyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i  Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, p. Sylwester Kasprzyk – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. W wystąpieniach podkreślano rangę konkursu oraz potrzebę kontynuacji i popularyzacji Dyktanda Niepodległościowego, które ma charakter interdyscyplinarny  - doskonali umiejętności ortograficzne uczniów, ale i  pogłębia wiedzę historyczną młodych Polaków.

Z powagą i skromnością  dyplom i nagrodę odebrała  nasza Marysia Myszura – uczennica klasy VII „a”.  Zdobyte  trzecie  miejsce w województwie świętokrzyskim cieszy tym bardziej, że to ... dopiero siódmoklasistka, a w gronie laureatów znalazła się wśród  ósmoklasistów. Ponadto nasza uczennica trzeci raz startowała w tym konkursie i za każdym razem była w jego finale. To dowodzi, że Marysia zna język polski jak mało kto – pięknie się nim posługuje, zarówno w piśmie jak i mowie.  To najlepsza ambasadorka polszczyzny w naszej gminie i mieście Piekoszowie. A w dodatku – co jest najważniejsze - pełna wrażliwości, delikatności i empatii młoda osoba.

                                                                                       Agnieszka Ginter-Wijas

O gali XI Dyktanda Niepodległościowego tak  piszą lokalne  media:

https://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/kielce/item/62975-jak-poprawnie-pisac-o-historii.html

https://emkielce.pl/miasto/laureaci-dyktanda-niepodleglosciowego-nagrodzeni

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/oto-laureaci-11-ogolnopolskiego-dyktanda-niepodleglosciowego-wzielo-w-nim-udzial-ponad-6-tysiecy-uczniow-ze-swietokrzyskiego/ar/c5-18079311

                                             

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowieul. Częstochowska 110, 26-065 Piekoszów,
tel.: (41) 306 10 28, e-mail: zpopiekoszow@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.