Uczniowie klas pierwszych poznają Góry Świętokrzyskie

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

14 czerwca uczniowie klasy 1a i 1b pod opieką swoich wychowawczyń: pani Urszuli Michalskiej i pani Anny Kumańskiej, wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Już podczas podróży autokarem nauczyciele opowiedzieli im legendy związane z odwiedzanymi miejscami. I tak dzieci dowiedziały się, skąd pochodzi nazwa góry Święty Krzyż, dlaczego symbolem Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest jeleń z krzyżem w porożu, skąd wziął się kamienny posąg Pielgrzyma u wrót Puszczy Jodłowej,  jak powstało (według legendy oraz zgodnie z wiedzą naukową) gołoborze. Dzieci wędrowały z Nowej Słupi Drogą Królewską, zwiedziły wystawy muzeum przyrodniczego na Świętym Krzyżu, zobaczyły relikwie drzewa  Krzyża Świętego w kościelnej kaplicy, odwiedziły gołoborze. W dół, do Szklanej Huty, zwiozła je, będąca niemałą atrakcją, piękna, barwna kolejka. Tu , w towarzystwie przewodnika- świętokrzyskiej czarownicy- zwiedziły średniowieczną osadę. Był również czas na zabawy oraz zakup drobnych pamiątek. Nad bezpieczeństwem małych turystów czuwały dodatkowo mamy: pani Elżbieta Kosińska oraz pani Aleksandra Marszałek.   

Bardzo miłą i słodką niespodziankę dla wszystkich uczestników wycieczki przygotował dziadziuś Filipa i Kubusia - Pan  Tadeusz Kosiński. Za pyszne pączki pięknie dziękujemy !

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowieul. Częstochowska 110, 26-065 Piekoszów,
tel.: (41) 306 10 28, e-mail: zpopiekoszow@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.