Poznajmy bliżej nasze  Mistrzynie Recytacji - Wiadomości - 22.04.2021 Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowie
Darmowy Kurs CSS

Dyrekcja ZPO w Piekoszowie uruchamia w roku szkolnym 2021/2022 klasy siódme dwujęzyczne z językiem niemieckim. Dodatkowo rusza nabór do klasy czwartej o profilu sportowym. Szczegóły w zakładkach "Klasa sportowa" i "Nauczanie dwujęzyczne"

Poznajmy bliżej nasze  Mistrzynie Recytacji

Powiększ

Poznajmy bliżej nasze  Mistrzynie Recytacji – Marysię Myszurę  i Olę Wijas

        Ten rok szkolny – mimo że większość czasu uczniowie klas starszych spędzają na nauce zorganizowanej w domu  -  obfituje w udział  dzieci i młodzieży w różnych konkursach szkolnych, jak i organizowanych poza naszą placówką. W ramach edukacji polonistycznej  uczniowie bardzo chętnie i licznie wykonują prace dodatkowe ( literackie, plastyczne ). ale też biorą udział w innych konkursach.  I  choć może większość  „czuje ” poezję, to  nie wszyscy lubią mówić wiersze.  Niektórzy jednak  chętnie wchodzą  w rolę interpretatorów  i z pasją  prezentują ulubione teksty literackie. 

   Konkursy recytatorskie, w jakich ostatnio nasi uczniowie brali udział, organizowane były w warunkach  online. Dlatego odbywały się w formie przesłuchań,  bez udziału większej widowni. Nikt oprócz występujących „na scenie” osób oraz jury nie mógł  recytatorów zobaczyć ani  usłyszeć.

         Dlatego pomyślałam o tym, by te  skromne Mistrzynie Recytacji przedstawić naszej szkolnej społeczności.

     Maria Myszura oraz Aleksandra Wijas zajęły pierwsze miejsce w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Dziewczęta prezentowały dłuższe  fragmenty  tekstu, pochodzące z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Reprezentowały naszą szkołę w  XXX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim  im. Wandy Łyczkowskiej,  organizowanym przez Pedagogiczną  Bibliotekę Wojewódzką  w Kielcach.

      Marysia Myszura to uczennica kl. IV „a”  –  zaledwie od kilku miesięcy  czwartoklasistka, a już  z takim powodzeniem i lekkością  recytuje wybitny, ale bardzo  trudny tekst „Pana Tadeusza”! To świadczy nie tylko o tym, że ta uczennica „żadnej pracy się nie boi” - jest ambitna, dociekliwa, ale  przede wszystkim  utalentowana i niezwykle energiczna. Sama o sobie mówi: „posiadam wiele zainteresowań, ponieważ nie umiem nudzić się. Bardzo lubię czytać książki, a najlepiej jednocześnie dwie lub trzy. Efektem tego stało się to, że zaczęłam pisać własne. Kolejnymi moimi pasjami są: malowanie, śpiew i numizmatyka. Dodam jeszcze, że zawsze intrygował mnie wszechświat, dlatego często zgłębiam o nim wiedzę. Jestem osobą pogodną, pozytywnie nastawioną do świata i lubię pomagać innym. Ciekawi mnie psychologia, dlatego może kiedyś w przyszłości poświęcę się takiej pracy.”

       Ola Wijas to z kolei nieco starsza koleżanka Marysi, uczennica klasy VI „c”. Skromna, spokojna  dziewczyna, która pewność  siebie zyskuje w czasie recytacji. Bardzo lubi matematykę, ale też jest miłośniczką  literatury, ostatnio zakochaną  w książkach o Harrym Potterze. Od kilku miesięcy przeżywa także fascynację kulturą Japonii  - poznaje bliżej ten egzotyczny dla nas kraj, odkrywając jego zwyczaje i ludzi. W wolnych chwilach rysuje, tworzy prace inspirowane książkami J. K. Rowling oraz japońskimi komiksami. A ponadto kocha zwierzęta – to czuła i troskliwa opiekunka psów i kotów, nie tylko ze swojego podwórka.

    Dziewczęta przygotowały do eliminacji powiatowych konkursu recytatorskiego krótkie filmy swojej prezentacji tekstu Mickiewicza. Marysia recytowała  fragment z Księgi IV  pt. „Dyplomatyka i łowy”, zaś Ola wybrała  Księgę III „Umizgi”   - opisywała głosem i słowem obłoki na polskim niebie.  Zachęcam, aby w wolnej chwili posłuchać  Mickiewiczowskiego dzieła w wykonaniu dziewcząt z naszej szkoły.

Przyjemnych wrażeń!

                                                                                                             Agnieszka Ginter - Wijas

 

                                                                                  

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowieul. Częstochowska 110, 26-065 Piekoszów,
tel.: (41) 306 10 28, e-mail: zpopiekoszow@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.