Darmowy Kurs CSS

UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                  

OBCHODY DNI KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO ORAZ PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PIEKOSZOWIE

Każdy powinien być świadomym użytkownikiem języka i dbać o jego poprawność nie tylko ze względu na komunikatywność i zrozumienie, ale także na szeroko pojętą kulturę, dlatego w naszej szkole w lutym i marcu podjęto wiele działań mających na celu promocję kultury języka polskiego oraz pogłębienie wiadomości na temat Jana Kochanowskiego – naszego patrona – poety, którego artyzm jest podziwiany od pięciuset lat.

Do projektu włączyli się wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, bowiem ważne jest, by działania  były wszechstronne i różnorodne.

 W ramach obchodów Dni Kultury Języka odbyły się zajęcia edukacyjno - wychowawcze w klasach IV –VI nt: Język polski trudny, ale nie nudny oraz zajęcia mające na celu pogłębienie wiedzy na temat patrona szkoły – Jana Kochanowskiego nt: W świecie wartości Jana Kochanowskiego. Na korytarzach szkolnych przedstawiono także ekspozycje o życiu i twórczości poety. Uczniowie zweryfikowali swoją wiedzę na temat patrona w międzyklasowym quizie dotyczącym jego postaci. Odbył się Szkolny a następnie Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas I –III i IV –VI o tytuł Mistrza Ortografii. Uczniowie w  Teatrze im. S. Żeromskiego obejrzeli spektakl pt: „Pinokio”, który był piękną lekcją  żywego słowa.

Do działań promujących kulturę języka włączyła się również biblioteka szkolna. Zaproponowała uczniom klas I – III spotkania biblioteczne na temat Jana Kochanowskiego. Podczas prezentacji najmłodsi wychowankowie mięli okazję poznać życiorys i dorobek literacki poety. Szczególnym gościem był Stanisław Rogala – znany regionalista, poeta, autor powieści i opowiadań, który opowiadał o swojej pracy, okolicznościach powstania książek i naszym regionie. Uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami z Gimnazjum udali się do Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, by zaprezentować montaż słowno – muzyczny pt: „Miłość jest pełnia życia”.  Młodzi aktorzy spotkali się z dużym entuzjazmem ze strony pensjonariuszy, którzy nagrodzili ich występ brawami i ciepłymi słowami.

W kościele parafialnym i w Domu dla Niepełnosprawnych uczniowie przedstawili także spektakl „Mój Chrystus połamany”, którego przesłanie było bardzo głębokie i skłaniało do refleksji. Przed Wielkanocą spektakl ten obejrzała społeczność naszej szkoły.

22 lutego 2013r. po raz drugi odbył się Walentynowy Konkurs Recytatorski w języku angielskim. Cieszył się dużym zainteresowaniem, choć oprócz znajomości tekstów angielskich należało wykazać się odpowiednią dykcją i poprawna wymową.

Uczniowie naszej szkoły poznają zasady dbałości o nasz język nie tylko w teorii, starają się również szlifować go na co dzień, czego dowodem jest udział w konkursie pod hasłem „ Świeć przykładem”, którego organizatorami byli: Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach - Wydział Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, Redakcja „Gazety Wyborczej” i Rozgłośnia Radio Kielce. Uczniowie pisali listy do kierowcy, by przestrzegali zasad bezpieczeństwa drogowego na wsi i w mieście oraz wiersze zachęcające                            do noszenia odblasków. W sumie przekazali 121 prac. Laureatem konkursu został Dominik Rysiński, zdobywając III miejsce w kategorii wiersz.

Nasi uczniowie zostali także laureatami Konkursu Literackiego  imienia Stefana Żeromskiego w Brynicy, poświęconego Powstaniu Styczniowemu w 150 rocznicę jego wybuchu.  Kamila Wawrzeńczyk z kl. V zdobyła I miejsce, Natalia Wijas z kl. IV „c”- II miejsce, Dominik Rysiński z kl. VI „b” – III miejsce, a Julia Kucharczyk z kl. VI „a”- wyróżnienie.

W dobie szybkiej komunikacji, krótkich wiadomości tekstowych  i wszechobecnych skrótów dbałość o nasz język powinna być szczególnie ważna. Jest on bowiem tym, co stanowi o naszej odrębności narodowej. Wszak „Polacy nie gęsi i swój język mają”, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by był piękny.

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowieul. Częstochowska 110, 26-065 Piekoszów,
tel.: (41) 306 10 28, e-mail: zpopiekoszow@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.