Darmowy Kurs CSS

UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                        UWAGA ZMIANY W PŁATNOŚCIACH ZA ŻYWIENIE - SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE STOŁÓWKA/DEKLARACJE                  

„Dniem czy nocą idziemy wytrwali…” , czyli o naszym sukcesie w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „…gdy nad głowami świszczą kule…”

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

Kiedy 1 września 1939 roku rozpoczęło się ostrzeliwanie Westerplatte przez Niemców, nikt nie przypuszczał, że to początek jednego z najstraszniejszych konfliktów nie tylko w historii Polski, ale i całego świata. Niezwykle dramatyczny to czas… pełen ciągłego niepokoju, ogromnego strachu, lęku o życie własne i najbliższych.  Bezmiar ludzkiego nieszczęścia i rodzinnych dramatów. Bombardowania miast, łapanki, prześladowania, tortury – śmierć czaiła w każdym miejscu i o każdej porze. Nawet już nie zaskakiwała, po prostu rozpanoszyła się wszędzie.

Literatura próbuje oddać przeżycia i emocje bohaterów, którym przyszło żyć w tych nieludzkich czasach. Czy jest w stanie oddać bezmiar bestialstwa i ogrom nieszczęść, jakie spadły na Polskę w latach 1939 – 1945? Polscy pisarze i poeci próbują zmierzyć się z wojennym doświadczeniem okupacji niemieckiej.

Czy współczesna młodzież jest w stanie udźwignąć ciężar bólu i cierpienia tych czasów, skoro żyje w innych realiach?

Próby interpretacji poezji i prozy okresu drugiej wojny  światowej podjęli się uczniowie naszej szkoły, mimo że ten rodzaj problematyki nie pojawia się w szkole często i  jest trudny w odbiorze przez uczniów. 

 W IV Wojewódzkim Konkursie „…gdy nad głowami świszczą kule…” wzięły udział uczennice, wcześniej wybrane w eliminacjach szkolnych:

  1. Julia Marzec – uczennica kl. VII „b” ( op. M. Kowal )
  2. Gabriela Mularczyk, ucz. kl. VII „a” (op. A. Ginter-Wijas )
  3. Magdalena Madej, ucz. kl. VIII „a” ( op. A. Ginter – Wijas).

Konkurs odbył się w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach, który był organizatorem tego  przedsięwzięcia adresowanego do młodzieży ze starszych klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej województwa świętokrzyskiego. 

Nasze dziewczęta zaprezentowały się wspaniale na tle innych uczniów występujących na scenie. Brawa!

Ogromne wyróżnienie spotkało Gabrielę Mularczyk, której jury przyznało II miejsce, podkreślając naturalność prezentacji i ciekawy, odpowiednio dobrany, repertuar.  

Mamy nadzieję, że kolejna już nagroda w konkursie recytatorskim utwierdzi Gabrysię w tym, że ma artystyczne zdolności  i zachęci ją  oraz innych do poszukiwań własnej drogi twórczej.

                                                                                Agnieszka Ginter-Wijas

https://kielce.ipn.gov.pl/kie/aktualnosci/191398,IV-konkurs-recytatorski-gdy-nad-glowami-swiszcza-kule-poezja-i-proza-okresu-II-w.html

Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Piekoszowieul. Częstochowska 110, 26-065 Piekoszów,
tel.: (41) 306 10 28, e-mail: zpopiekoszow@poczta.onet.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.